Izraelsko-palestinský konflikt není tak složitý. Má svá pravidla a dá se pochopit, říká dobrodruh Kalát
Dobrodruh Jiří Kalát na svoji první cestu vyrazil stopem ještě na střední škole. Od té chvíle je cestování součástí jeho života. V pořadu Hovory ale uznává, že byly chvíle, kdy mu šlo o život. Cestuje po celém světě, ale jeden rok strávil na Blízkém východě. Zajímá se totiž o letitý konflikt mezi Palestinci a Izraelci. Jak ho vidí, popsal příznačně v knížce „Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi“. Co radí začínajícím cestovatelům, na to se zeptá Tatiana Čabáková.
„Nejvíce mě na izraelsko-palestinském konfliktu fascinovalo to, že vždycky všichni tvrdili, jak je složitý, dlouhodobý a že se nedá pochopit. A přestože jsem si tady tím obdobím, kdy jsem si myslel, že to pochopit nejde, taky prošel, tak jsem nakonec zjistil, že to není tak složitý a že ten konflikt má svá pravidla, dá se pochopit, a tím, že ho člověk pochopí, tak může pochopit lidi, kteří tam žijí,“ míní Kalát.
Čtěte také
„Jsou asi dvě základní věci, který by si z toho člověk mohl odnést. První je to, že celý ten konflikt, o kterém my slyšíme, vídáme a posloucháme, tak je víceméně konflikt o půdě, o ničem jiném. A ta druhá spočívá v tom, že na každé straně jak v Izraeli, tak v Palestině je tak deset procent fanatiků, kteří dokáží vytvořit to nejhorší. A těch zbylých 90 procent lidí převážně chce žít víceméně v klidu a míru a dokážou se mezi sebou úplně v klidu domluvit a sednout si na kávu a komunikovat spolu.“
Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu.
Související
-
Do Černobylu na invalidním vozíku. Měl jsem pocit, že se mě ta oblast týká, říká cestovatel Dušek
Dvojice mužů a jejich cesta do ukrajinského Černobylu. Netypickou cestu vymyslel Jan Dušek, který žije s roztroušenou sklerózou a je na vozíku.
-
Měděný kaňon v Mexiku je údajně větší než Grand kaňon v Americe, obdivuje místo cestovatel
Miroslav Račan je cestovatel a mořeplavec. Poslední měsíce strávil v Mexiku a mimo jiné zavítal do Měděného kaňonu.
-
Teplá voda není všude na světě samozřejmostí, ví cestovatel z Olomouce Mojmír Tichý
Mojmír Tichý z Olomouce třikrát cestoval s pomocí křesťanským studentům do Nepálu, kde mimo jiné pomáhali zafinancovat a postavit solární kolektory na ohřev vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.